Úvod Voda hrou Zajímavosti z historie První stolní voda v Praze

První stolní voda v Praze

Současný český trh je přesycen stolními vodami tuzemské i zahraniční provenience, které více či méně zdařile uspokojují značnou poptávku po této nezbytné tekutině. Snahy po doplnění potravinářského sortimentu o kvalitní pitnou vodu však nejsou nové a v případě českých měst sahají počátky tohoto snažení do prvního desetiletí minulého století. Obchodování se stolní vodou v lahvích zajišťovala již od poloviny roku 1905, firma „Vladimír Vaněk, zasilatelství pravé zdibské vody“.

Nápad zásobovat obyvatele balenou stolní vodou pocházel nikoliv od začínajícího podnikatele, ale od jeho švagra MUDr. Františka Veselého, zakladatele moderního luhačovického lázeňství, který zároveň garantoval chemickou i bakteriologickou kvalitu dovážené vody. Na počátku století byla totiž Praha po stránce zásobování vodou v dosti kritické situaci. Veřejný vodovod byl zásobován směsí vody říční a vody přirozeně filtrované z vltavských vodáren a soukromé či veřejné studny měly vodu velmi problematické kvality. Proto měl nápad dr. Veselého a podnikatelský záměr Vladimíra Vaňka reálný náboj a zaplnil, byť jen částečně, mezeru na trhu.

Vodu od zdibského zdroje dopravoval na počátku povozník Josef Stejskal, ale později, snad již koncem roku 1905, zakoupil Vladimír Vaněk dva vozy „prérijního typu“ a čtyři tažné valachy, nechal vyrobit pětilitrové lahve z tmavého skla, jejichž tvar byl téměř shodný s profilem později vyráběných lahví na pivo s dlouhým hrdlem, opatřené uzávěrem systému „Zátka“. Do Prahy „proudilo“ těmito povozy 800 pětilitrových lahví denně a byl to jistě dobrý obchod přesto, že jedna pětilitrová láhev stála v roce 1905 pouze 20 haléřů. Odběrateli byli většinou majetní Češi a Němci, ale také bohatí pražští Židé, kteří tuto vodu používali i na mytí.

Zavedení káranské vody do pražské vodovodní sítě (oficiálně 1.1.1914) ukončilo ranní jízdy vozů s firemním nápisem na plachtě.  Otázkou zůstává, zda pokračoval prodej minerálních vod, o kterých víme, že byly také podnikatelovým artiklem.

Jaroslav Jásek

Zákaznická linka

840 111 322 

nebo

601 275 275

Zasílací adresa:

Novohospodská 93

261 01 Příbram IX

 

datová schránka: mw2g7ve

 

Žádost o existenci inženýrských sítí

Potřebujete zjistit, zda na vašem pozemku jsou vodovodní a kanalizační sítě? Pak vyplňte žádost

a informace vám bude zaslána.

Rozbory vody

Akreditovaná laboratoř         

1. SčV, a.s. provádí rozbory pitných a odpadních vod.

Kalkulačka spotřeby vody

 estimez-conso-3.swf