Úvod O společnosti Technická a výrobní data Provozované objekty Čistírny odpadních vod

ČOV Příbram

ČOV Příbram

18. říjen 2012

 
Čistírna odpadních vod (ČOV) Příbram zpracovává odpadní vody z města Příbrami a obce Háje. Odpadní vody jsou na ČOV přiváděny jednotnou stokovou sítí, která se sbíhá do kmenové stoky A, jež je zaústěna do přítoku na ČOV. Areál ČOV leží severně od města Příbrami, na okraji komerční zóny. ČOV Příbram prošla v letech 2006-2007  kompletní rekonstrukcí.

Základní údaje:

Investorem stavby bylo město Příbram, jakožto vlastník ČOV. Stavbu provedlo konsorcium SMEK podle projektu společnosti Centroprojekt, a.s. Zlín. Rekonstruovanou ČOV nyní provozuje společnost 1. SčV, a.s., člen skupiny Veolia. Na financování rekonstrukce byla využita podpora Evropské unie prostřednictvím Fondu soudružnosti EU a dále podpora Státní fondu životního prostředí ČR.

Technologie čištění odpadních vod:

ČOV Příbram využívá pro čištění odpadní vody kombinaci mechanických, biologických a fyzikálně-chemických procesů. Natékající odpadní voda se nejprve MCOV_2743zbavuje hrubých nečistot, jako jsou zbytky jídel, nedopalky, hygienické potřeby apod., cezením přes hrubé a následně jemné česle. Oboje česle se automaticky čistí. Následuje provzdušňovaný lapák písku, kde se odstraňuje písek, který by jinak mohl poškodit strojní vybavení ČOV. Poté voda natéká do dvojice usazovacích nádrží. V nádržích o průměru 17,5 m a hloubce 3,3 m se usazují i drobné organické částice. Následně se voda rozděluje v poměru přibližně 1:2 na dvě linky tzv. aktivačního procesu. To znamená, že se mechanicky předčištěná odpadní voda smísí s aktivovaným kalem, což je směs různých druhů bakterií. Aktivace je uspořádána jako tzv. ALPHA proces. V tomto procesu se střídají zóny, kam je provzdušňováním dodáván kyslík se zónami neprovzdušňovanými, bez kyslíku. V provzdušňovaných zónách probíhá oxidace organického znečištění a amoniakálního dusíku. Vzniklé dusičnany se následně v neprovzdušňovaných zónách redukují na neškodný plynný dusík, který se uvolní do atmosféry. Dávkováním síranu železitého se z odpadní vody odstraňuje fosfor. Dokonalé odstraňování dusíku a fosforu je dnes nejvýznamnějším úkolem v oblasti čištění odpadních vod. Takto vyčištěná odpadní voda se odděluje od aktivovaného kalu usazováním ve čtyřech dosazovacích nádržích. Vyčištěná voda se následně filtruje v mikrosítovém filtru a odtéká do Příbramského potoka.

Technologie zpracování kalů:

Přebytečný aktivovaný kal se zahušťuje pomocí zahušťovací odstředivky a následně se míchá s kalem z usazovacích nádrží na tzv. směsný kal. Směsný kal se IMG_3430hygienizuje v zařízení AEROTHERM, kde se zahřívá na teplotu cca. 65 °C a tím dochází k usmrcení patogenních organismů. Hygienizovaný kal se čerpá do vyhnívací nádrže, kde při teplotě kolem 40 °C bez přístupu vzduchu dochází k odbourávání organických látek a vzniku bioplynu. Vyhnilý kal se uskladňuje v uskladňovací nádrži a odvodňuje na odvodňovací odstředivce na obsah sušiny cca. 20%. Odvodněný kal odváží oprávněná firma. Bioplyn vzniklý anaerobními procesy se uskladňuje v plynojemu a spaluje ve dvojici kogeneračních jednotek. Každá jednotka může vyrábět až 90 kW elektrické energie a dále teplo potřebné k vytápění vyhnívací nádrže.

Výsledky čištění odpadních vod:

Koncentrace znečištění v odtékající vyčištěné odpadní vodě plně splňují limity uvedené v povolení k vypouštění odpadních vod do vody povrchových dle Nařízení vlády ČR č. 61/2003 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

 

 

Zákaznická linka

Bílá linka:

840 111 322 

Mobil:

601 275 275

Zasílací adresa:

Novohospodská 93

261 01 Příbram IX

 

datová schránka: mw2g7ve

 

Žádost o existenci inženýrských sítí

Potřebujete zjistit, zda na vašem pozemku jsou vodovodní a kanalizační sítě? Pak vyplňte žádost

a informace vám bude zaslána.

Rozbory vody

Akreditovaná laboratoř         

1. SčV, a.s. provádí rozbory pitných a odpadních vod.

Kalkulačka spotřeby vody

 estimez-conso-3.swf